Transakcje M&A czyli fuzje i przejęcia (ang. mergers and acquisitions) polegają na zmianie struktury właścicielskiej przedsiębiorstw mającej na celu najczęściej przyśpieszenie ich rozwoju, wzrost skali prowadzonej działalności czy budowę grup kapitałowych. W ramach obsługi transakcji M&A duży nacisk kładzie się na badanie due diligence.
Due diligence wykonuje się zwykle przed zakupem udziałów i akcji, przedsiębiorstw, ich zorganizowanych części, podjęciem decyzji o łączeniu, przekształceniach, a także podjęciem decyzji w zakresie innych inwestycji o charakterze kapitałowym.
Due diligence pozwala na podjęcie przez potencjalnych inwestorów racjonalnych i optymalnych decyzji, a jego wyniki mogą stanowić istotny instrument negocjacji poprzez wpływ na wycenę przedmiotu transakcji.
Celem due diligence jest:
Podejście
Badanie due diligence wykonywane jest przez wyspecjalizowany zespół, złożony ze specjalistów posiadających wysoką wiedzę merytoryczną w zakresie prawa bilansowego, finansów, podatków, prawa handlowego, prawa cywilnego, prawa pracy i jeżeli to niezbędne innych dziedzin.
Due diligence jest procesem dostosowanym każdorazowo do specyfiki badanego podmiotu, oczekiwań potencjalnego inwestora i założonych celów stawianych przed badaniem.
Wyniki due diligence mają często podstawowy wpływ na ocenę rzetelności wyceny badanego podmiotu oraz ocenę opłacalności i wielkości ryzyka związanego z inwestycją.
Badania te mają zwykle znacznie szerszy zakres niż audyt sprawozdania finansowego, przegląd ksiąg, czy audyt podatkowy.
Zakres prac
Due diligence, w zależności od wymagań Klienta, może mieć różny zakres.
Oferowany przez nas podstawowy zakres due diligence obejmuje:
Zakres ten może być rozszerzany o inne obszary w zależności od potrzeb Klienta.
Co otrzymują Klienci
Wynikiem przeprowadzonych prac jest raport, zawierający m. in. :